Međunarodni dan demokracije

Demokracija treba mlade i mladi trebaju demokraciju

https://www.google.hr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwic0YqfsITPAhWJ0hoKHd9oAVEQjRwIBw&url=%2Furl%3Fsa%3Di%26rct%3Dj%26q%3D%26esrc%3Ds%26source%3Dimages%26cd%3D%26cad%3Drja%26uact%3D8%26ved%3D0ahUKEwic0YqfsITPAhWJ0hoKHd9oAVEQjRwIBw%26url%3Dhttp%253A%252F%252Ftribune.com.pk%252Fstory%252F638104%252Fchallenges-and-expectations-youth-must-play-a-role-in-building-democracy%252F%26psig%3DAFQjCNElPxeOUQ0qevZjbhhKXvcmuC1NKg%26ust%3D1473582351944108&psig=AFQjCNElPxeOUQ0qevZjbhhKXvcmuC1NKg&ust=1473582351944108

Da bi demokracija dobila smisao i značaj, potrebni su mladi ljudi koji mogu ponuditi mnogo toga društvu.

Demokracija je pojam s nebrojeno mnogo značenja. Ona je vrijednost koja u sebi ujedinjuje gotovo sve najviše ideale kojima čovječanstvo oduvijek teži, kao što su sloboda, jednakost, ljudska prava, čovjekovo dostojanstvo, dobrobit i sigurnost. Demokraciju obično shvaćamo kao politički poredak koji obilježava vladavina naroda. Vezuje se i za niz institucija i označava poželjan oblik organiziranja društvenih i političkih odnosa među članovima društva. Demokracija je također ideja kojom se naglašava politička i pravna organizacija države, a može se promatrati i kao politička ideologija. U svojoj osnovi demokracija je način donošenja kolektivnih odluka, odnosno oblik vladavine preko koje građani ostvaruju nadzor nad političkom vlašću i koji djeluje u njihovom interesu. 

Mladi mogu mnogo toga ponuditi našem društvu - od inovacija do kreativnosti i novih načina razmišljanja. Njihovo sudjelovanje u demokraciji promiče aktivizam, povećavanje društvene odgovornosti i može osnažiti demokratske institucije i procese. I ne zaboravimo, već danas smo u mogućnosti napraviti nešto za boljitak našeg društva, a za nekoliko godina neki od nas dobit će priliku voditi državu - nije li to svojevrstan izazov za sve nas?

Demokratsko sudjelovanje u raznim područjima života ima mnoge prednosti, izdvojit ćemo neke:

  • Pomaže osnažiti neke političke odluke na koje mladi imaju utjecaj - najbolji način da izrazite svoje mišljenje, date prijedlog ili kritiku.
  • Osnažuje razumijevanje društvenog djelovanja i ljudskih prava.
  • Potiče mlade na shvaćanje da i oni imaju pravo i mogućnost sudjelovanja u donošenju odluka.
  • Razvija komunikacijske vještine i obogaćuje vaše životno iskustvo.
  • Promiče mir, toleranciju i jednakost.

Mladi ljudi u dobi između 15 i 25 godina čine petinu svjetske populacije - ali imaju ograničen utjecaj u političkim institucijama.

Mladi ljudi često se dobro znaju uhvatiti u koštac s izazovima s kojima se suočavaju - uključujući siromaštvo, diskriminaciju, prepreke za obrazovanje i ograničene mogućnosti zapošljavanja.

Mladima je stalo do boljitka društva, ali izgubili su povjerenje u politiku i razočarani su političarima.

Iako su mladi danas u najvećoj mogućnosti doprinositi globalnom razvoju, oni se, nažalost, osjećaju margilizirano i isključeno.

U sklopu Građanskog odgoja, mladima se pružaju mogućnosti sudjelovanja u raznim projektima, simuliranom suđenju, simuliranoj sjednici Sabora - pozivam vas sve da iskoristite te prilike, kažete svoje mišljenje, predložite neke promjene i ustrajete na njihovom provođenju!

 

Komentari na članak

Vezani članci

alkohol

Samo zabava ili problem?

Alkohol i mladi

Alkohol je uz duhan najčešća ovisnost kod mladih i nažalost, to je često tek početak nakon kojeg se upuštaju u druge ovisnosti. U Hrvatskoj je 240 000 alkoholičara, a samo 3% je odlučilo potražiti pomoć i otići na liječenje. Što o tom problemu kaže statistika i kako takve probleme riješiti, doznajte u nastavku.

AISEC

Forum je stigao u Zagreb, prijavi se!

Youth Speak Forum

Forum namijenjen mladima kako bi bili ohrabreni i motivirani za poduzimanje konkretnih poteza.

http://srednja.hr/Photos/Posteri/poster380.jpg

Odabir studija na dlanu

Financije i studiranje

Kako upravljati troškovima uz studij i izabrati najbolju opciju?

http://blogs-images.forbes.com/troyonink/files/2013/07/shutterstock_77732884_Forbes-compressed-e1450662733780.jpg

Vrtlog birokracije

Studentski kredit VS studentski posao

Ovisno o vlastitim mogućnostima, nemali dio studenata mora raditi kako bi uskladili troškove studija i života, a ako vam ponestaje vremena -studentski kredit uvijek je opcija.

http://novac.ba/wp-content/uploads/2016/04/ekonomija-prezivljavanje-680x388.jpg

Za što sve pripremiti kasicu prasicu

Troškovi života

Skripte i materijal nikako nisu jedini rashod studentskih dana.