MATEMATIKA

12. Srednjoeuropska matematička olimpijada: Zadranin Noel Lakić osvojio zlatnu medalju

mat

Na 12. Srednjoeuropskoj matematičkoj olimpijadi koja se održala u Poljskoj, od 27. kolovoza do 2. rujna 2018. godine, sudjelovalo je 66 učenika iz 11 srednjoeuropskih država: Austrije, Češke, Litve, Mađarske, Njemačke, Poljske, Slovačke, Slovenije, Švicarske, Ukrajine i Hrvatske.

• Ivan Vojvodić, XV. gimnazija, Zagreb.

Voditelji ekipe bili su Ivan Krijan i Ivan Kokan.

Učenici su se natjecali pojedinačno i ekipno rješavajući zadatke olimpijskog tipa iz algebre, kombinatorike, geometrije i teorije brojeva.

Petu godinu zaredom jedan od hrvatskih natjecatelja osvojio je zlatnu medalju na pojedinačnom natjecanju. Ove godine taj izniman uspjeh postigao je Noel Lakić, uz stopostotnu riješenost ispita. I ostali članovi ekipe ostvarili su odličan rezultat i osvojili medalje: Krunoslav Ivanović srebrnu, a Andrija Tomorad, Luka Bulić Bračulj, Ivan Vojvodić i Krešimir Nežmah brončane.
Na još uzbudljivijem i neizvjesnijem ekipnom natjecanju Hrvatska je ostvarila izvrstan uspjeh osvojivši drugo mjesto – ispred Mađarske, a iza Ukrajine.

Put na olimpijadu i pripreme natjecatelja organiziralo je i provelo Hrvatsko matematičko društvo uz pomoć udruge Mladi nadareni matematičari "Marin Getaldić", a financiralo Ministarstvo znanosti i obrazovanja.

Više informacija o natjecanju, zadatcima i rezultatima može se pronaći na službenoj mrežnoj stranici 12. Srednjoeuropske matematičke olimpijade.